Bio - vhodné na chudnutie !

2. března 2008 v 17:43 | Eli§§ |  Diéty

Co jsou bio potraviny?

Bio potraviny jsou zpracovány z kontrolovaných a certifikovaných produktů ekologického zemědělství. Neobsahují syntetická barviva, aromatické a konzervační látky, ochucovadla a emulgátory, které zvyšují zdravotní rizika potravin. Při výrobě se nepoužívají nebezpečné postupy. Jsou to potraviny s vysokou nutriční kvalitou.

Proč kupovat bio potraviny?

Protože chceme být zdravější, chceme mít lepší životní prostředí. Když mluvíme o bio potravinách, musíme vysvětlit pojem ekologické zemědělství, protože bio potraviny jsou jeho produkty. Ekologické zemědělství je přirozený a moderní způsob hospodaření, který je založen na zkušenostech našich předků. Respektuje životní prostředí, vrací se k přírodě. Chrání zvířata a jejich psychickou i fyzickou pohodu.

Někteří z nás již v bio produktech našli oblibu, většina však o bio potravinách sice slyšela, ale nekupuje je. Jednak problematice nerozumí nebo spíše se o ni nezajímá, jednak proto, že jsou bio potraviny dražší.

Přibývá však stále více kuchařů a kuchařek, kteří vaří pro sebe a své blízké zdravě a zároveň chutně - nakupují bio produkty. Bio zelenina je vypěstována bez použití umělých hnojiv a postřiků. Roste pomaleji, obsahuje proto méně vody a má větší obsah sušiny, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, aromatických látek, takže má lepší a výraznější chuť.

Naše prababičky vařily jáhlovou kaši nebo pohankovou kaši. Víte vůbec co to jsou jáhly a pohanka? Jáhly jsou vyčiněná zrna prosa upravená loupáním. Jsou velmi výživné, lehce stravitelné. Pohanka je hodnotná plodina s obsahem vlákniny, minerálů a vitamínů. Zkuste a uvidíte.
Ve většině domácností na venkově chovali kozu pro mléko. Kozí bio produkty jsou taky zdraví velmi prospěšné. Pokud by však kozí mléko a výrobky z něj někomu nechutnaly, je tady bio mléko kravské. Bio vejce si také můžeme koupit. Jsou to vajíčka od nosnic chovaných v hejnu s kohouty mající přístup k výběhu. I bio maso vepřové, hovězí, jehněčí, drůbeží můžeme koupit. Je to maso netýraných zvířat, které se pasou na pastvinách. Možná známější jsou panenské bio oleje. Jsou to oleje , které jsou získávány tzv. lisováním za studena za použití tlaku.

Ačkoliv se o bio potravinách mluví a píše skoro denně a najdeme je v široké síti prodejen, hodně lidí si stále myslí, že bio znamená jídlo dietní bez chuti, bez masa - tedy nic pro ně. Navštivte některou z bio prodejen nebo koutek s bio produkty v některém ze supermarketů, uvařte si oběd či večeři z bio produktů nebo začněte jen tím, že si ke snídani dáte bio jogurt. Sami se přesvědčíte, jak je chutné i BIO!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama